Przegląd prasy

(GW) Tory w tunelu pozostaną marzeniem?

autor wpisu: (user deleted) 16 Feb 2009 13:12

PKP sceptycznie ocenia pomysł, by w centrum Katowic wybudować tunel dla torów kolejowych. Główny powód to gigantyczne koszty takiej inwestycji.

(DZ) Komunikacja w Będzinie będzie ograniczona

autor wpisu: (user deleted) 16 Feb 2009 12:44

Od piątku wiadomo już oficjalnie o zmianach w ruchu tramwajowym na terenie Będzina, które wprowadzone zostaną 1 marca. Ulotki z informacjami na ten temat pojawiły się także w wagonach.

(DZ) Rusza kolejarskie referendum strajkowe

autor wpisu: (user deleted) 16 Feb 2009 12:20

Dziś rozpoczyna się referendum strajkowe w PKP Przewozy Regionalne. Do końca lutego 16 tysięcy pracowników spółki zdecyduje, czy w drodze natychmiastowej akcji protestacyjnej walczyć o gwarancje zatrudnienia dla siebie i zablokowanie prywatnym przewoźnikom wejścia na rynek przewozów regionalnych, czy może lepiej poczekać do zakończenia audytu spółki i wtedy zasiąść do rozmów.

(WZ) Będzie wygodniej, ale nie taniej

autor wpisu: (user deleted) 16 Feb 2009 12:19

Zespół specjalistów dwoi się i troi, by do końca marca przedstawić koncepcję elektronicznego biletu KZK GOP. W planach jest umożliwienie pasażerom nie tylko płacenia za przejazdy, ale także za parkingi, czy dokonywanie opłat urzędowych, np. przy zakładaniu firmy. – To będzie rewolucja – zapowiada rzecznik KZK Alodia Ostroch.

(GK) Przeładowane, często niesprawne. Niebezpieczne busy

autor wpisu: (user deleted) 15 Feb 2009 10:05

Często zabierają więcej pasażerów niż mogą. W Krakowie ich kierowcy przeistaczają się w piratów drogowych, dla których znak zakazu skrętu czy czerwone światło są tylko sugestią. Pasażerowie korzystają z usług prywatnych przewoźników, bo jest im to na rękę - do domu dojadą szybko, a i wysiąść będą mogli pod własną furtką.

(MM) PKP Przewozy Regionalne: 18 pociągów wróci na tory

autor wpisu: (user deleted) 14 Feb 2009 20:15

Zarząd Województwa Śląskiego zaakceptował korekty do rozkładu jazdy pociągów na rok 2009 - od 1 marca do rozkładu jazdy zostaje przywróconych 18 pociągów.

(GW) Znów tramwajowe cięcia. Tym razem w Będzinie!

autor wpisu: (user deleted) 13 Feb 2009 10:58

- Nie stać nas na tyle połączeń tramwajowych - argumentują w mieście. Od początku marca linie nr 27 i 28 zostaną skrócone, a pasażerowie w Będzinie będą mogli z nich korzystać tylko rano i po południu, kiedy tramwaje będą wyjeżdżały albo wracały do zajezdni.

(IR) Historia nowego dworca kolejowego w Katowicach

autor wpisu: (user deleted) 12 Feb 2009 21:50

Jak już zostało wspomniane w poprzedniej części poświęconej staremu dworcowi w Katowicach jasne stało się, że musi on zostać zastąpiony. Powodów do tego było kilka.

(IR) Historia starego dworca kolejowego w Katowicach

autor wpisu: (user deleted) 12 Feb 2009 21:41

Dworzec kolejowy w Katowicach niezmienne od lat przyciąga szerokie zainteresowanie. Wielokrotnie krytykowany, wielokrotnie „remontowany”w słownych obietnicach kolejnych decydentów, czy wręcz zastępowany. Już dwukrotnie ogłaszano przetarg na jego przebudowę, a gdy ogłoszono trzeci sprawa ponownie utknęła w sporach. Chcąc poznać genezę problemu najlepiej cofnąć się do historii. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona historia starego dworca kolejowego w Katowicach. W kolejnym artykule zostanie przybliżona historia nowego dworca wraz z niezrealizowanymi projektami jego przebudowy, Natomiast trzeci artykuł zostanie poświęcony nowym koncepcjom przebudowy dworca oraz układu węzła katowickiego.

(GW) "Oleńką" znowu na Dolny Śląsk

autor wpisu: (user deleted) 12 Feb 2009 20:21

Ostatni pociąg z Wrocławia do Częstochowy odjeżdża o godz. 10.05! Tę lukę wypełni reaktywowana 1 marca "Oleńka". Przywrócone będą też dwa pociągi do Katowic.

(GW) PKP: nie będzie służby, tylko odwalanie roboty

autor wpisu: (user deleted) 12 Feb 2009 20:17

- Czuje Pan? Bezdomni. Za komuny nie do pomyślenia. Już dawno by ich spałowali. Teraz człowiek może robić, co chce - także być bezdomnym - mówi emerytowany kolejarz.

(RK) Arriva wjeżdża do Malborka!

autor wpisu: (user deleted) 12 Feb 2009 20:13

Otrzymaliśmy od Arriva PCC rozkład jazdy pociągów na trasie Malbork-Kwidzyn-Grudziądz. 1 marca ten prywatny przewoźnik przejmuje od PKP Przewozów Regionalnych przewozy na trasie Malbork-Kwidzyn, rozpoczyna też działalność na odcinku Kwidzyn-Grudziądz, gdzie przewozy pasażerskie zawieszono 1 lutego 2008 r.

(IR) Projekty rozwoju węzła Katowice

autor wpisu: (user deleted) 12 Feb 2009 10:08

Artykuł z serwisu inforail.pl autorstwa Ryszarda Piecha

(GW) Podróżni zwyciężyli. Pociągi wracają na tory

autor wpisu: (user deleted) 12 Feb 2009 09:30

Kilka dni nerwowych negocjacji, liczenia pasażerów i prześwietlania rozkładu jazdy. Ale w końcu jest decyzja. Od 1 marca do rozkładu jazdy wróci 18 zlikwidowanych pociągów.

(IR) Lekka kolej rozwiązaniem deficytów?

autor wpisu: (user deleted) 11 Feb 2009 22:18

Pasażerski transport kolejowy nie tylko w Polsce cierpi na deficytowość. W zasadzie w każdym cywilizowanym kraju połączenia regionalne muszą być dofinansowywane z budżetów jako zadanie o charakterze społecznym. Dodatkowo bardziej zaawansowane cywilizacyjnie kraje dokonują pełnej kalkulacji kosztów i korzyści dla wszystkich środków transportu.

(DZ) Część zlikwidowanych pociągów wraca na tory

autor wpisu: (user deleted) 11 Feb 2009 10:41

Już od 1 marca na tory ma wrócić osiemnaście spośród przeszło pięćdziesięciu zlikwidowanych na początku roku pociągów. We wtorek zarząd województwa zatwierdził przedstawioną przez śląski zakład PKP Przewozy Regionalne korektę rozkładu jazdy.

(GW) Remontowali tory, bo myśleli, że mają za co

autor wpisu: (user deleted) 10 Feb 2009 19:20

Tramwaje Śląskie wstrzymały remont torowiska przy ul. Barlickiego w Świętochłowicach, bo firma nie ma pieniędzy na dalsze prace. - To było do przewidzenia - komentuje Piotr Spyra z zarządu województwa śląskiego.

(GW) Producent pociągów spóźnił się z flirtem

autor wpisu: (user deleted) 08 Feb 2009 21:24

Województwo śląskie będzie się domagać 1,9 mln zł odszkodowania od firmy Stadler Polska za flirty. Nie chodzi o to, że pociągi zepsuły się na mrozie. Poszło o opóźnienia w dostawie. Nowe składy miały być u nas w czerwcu, a dotarły dopiero w grudniu.

(DZ) Trzeba ratować zabytkową wąskotorówkę!

autor wpisu: (user deleted) 05 Feb 2009 11:15

Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach wymaga remontu. Kolejne towarzystwo, które opiekowało się unikatowym na skalę całego województwa skansenem, nie udźwignęło ciężarów finansowych. W tej sytuacji kolejkę zamierzają ratować urzędnicy z Kuźni Raciborskiej, którzy niedawno przejęli stację.

(GW) Pyrzowice: Ponad 2,4 mln pasażerów w 2008 r.

autor wpisu: (user deleted) 04 Feb 2009 07:59

Ponad 2 mln 426 tys. pasażerów odprawił w minionym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. To rekordowy wynik, choć mniej niż zakładane wcześniej ok. 2,6 mln osób.

Dodaj nowy wpis

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License